© All rights reserved. Powered by VLThemes.

słuchać

Jak aktywnie słuchać – 5 rad

Każdy z nas lubi rozmawiać z osobami, które słuchają z zaciekawieniem, zadają pytania i są aktywne w dyskusji. Takie osoby określa się mianem słuchacza aktywnego. Aktywne słuchanie to rodzaj komunikacji, a raczej umiejętność zaangażowania się w wypowiedź nadawcy, poprzez okazanie zainteresowania tematem. Zaangażowanie w rozmowę można okazać nie tylko zadawaniem pytań i przytakiwaniem, ale też poprzez komunikację niewerbalną, gestykulowanie, czy zmianą intonacji pytania. Także mimika i okazywanie emocji to elementy równie ważne w rozmowie jak sam dialog. Dzięki temu Twój rozmówca będzie w stanie zobaczyć, że rozmowa Cię nie nudzi. Jak słuchać aktywnie? Odpowiadamy w tym artykule. 🙂

słuchać - empatia

Jak aktywnie słuchać – empatia

Pierwszą zasadą aktywnego słuchania jest empatia, staranie się zrozumieć bezpośrednich odczuć i zaplecza emocjonalnego rozmówcy. Pomoże nam to w pełni zrozumieć to co dana osoba ma nam do przekazania. Często z naszej perspektywy niektóre rzeczy wydają się dla nas dość błahe i nieistotne. Pamiętajmy, że dla drugiej osoby mogą być bardzo ważne. Próba postawienia się na miejscu rozmówcy może nam przedstawić poruszany temat w nowym świetle. W przypadku gdy Twoje poglądy są sprzeczne z tymi, które przedstawia druga osoba, można śmiało przyznać “nie zgadzam się z Tobą, ale rozumiem Twoje podejście..” Zachowujesz przy tym swoje zdanie, jesteś szczery, równocześnie wyrażając szacunek do rozmówcy.

Mowa Ciała

Gestykulowanie i okazywanie zainteresowania dynamiką twarzy spowoduje, że pokażemy wysokie zainteresowanie tematem. Rozmówca będzie miał poczucie, że jesteś maksymalnie zaangażowany w rozmowę. Kontakt wzrokowy, założenie rąk w trakcie zastanawiania się, ruchy rękami podczas wypowiedzi, czy okazywanie mimiką Twoich odczuć i myśli sprawi wrażenie, że jesteś przejęty tematem i jest on dla Ciebie ciekawy. Istnieje również sporo rzeczy, których podczas rozmowy nie powinno się robić. Trzymanie rąk w kieszeniach, czy rozglądanie się gdzieś w przestrzeń, to rzeczy, które mogą sprawić, że Twoje podejście wyda się lekceważące.

słuchać -mowa

Słuchanie

Paradoksalnie w aktywnym słuchaniu najtrudniejsze i najważniejsze jest dokładne wysłuchanie tego co rozmówca ma Ci do powiedzenia. Jeżeli nie będziesz słuchać, odniesienie się do rozmowy, czy zadanie pytania może się okazać wręcz niemożliwe. Podczas rozmowy możesz usłyszeć “co o tym myślisz?” czasami będzie to oznaczało po prostu to sprawdzenie Twojej uwagi, co jeśli okaże się, że właśnie pominąłeś fragment, który był bardzo ważny dla Twojego rozmówcy? Przytakiwanie i odnoszenie się do wypowiedzi drugiej osoby świadczy o zaangażowaniu w dyskusję. Ważne jest tylko by nie przerywać wypowiedzi, a w razie chęci zadania pytania, wystarczy ten fakt delikatnie zakomunikować. Możemy zrobić to za pomocą dłoni czy gestów, aby nie przerwać, być może ważnej myśli u nadawcy.

słuchać

Jak aktywnie słuchać – Nawiązuj

Nawiązywanie do wypowiedzi rozmówcy w późniejszym czasie. “Pamiętasz jak wspominałeś o tym jak..” przytaczając słowa drugiej osoby pokażemy, że słuchaliśmy go z uwagą i pamiętamy jego słowa, będzie to dla niego miłe zaskoczenie i ukłon w jego stronę. Sprawi to, że sporo zyskasz w oczach drugiego człowieka. Może się zdarzyć, że nie jesteś do końca pewny danej wypowiedzi, możesz wtedy zacząć od słów
“Popraw mnie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że mówiłeś kiedyś..” lub “Wydaje mi się, że kiedyś wspominałeś o … prawda?”
Nawet jeśli się pomylisz, a rozmówca sprostuje Twoje słowa, podziękuj za poprawienie dodając np. “Dobrze, że mnie poprawiłeś”. To z kolei pokaże, że jesteś osobą szczerą i chcesz mieć pewność o tym co mówisz.

Podsumowanie wypowiedzi

Jeżeli Twój rozmówca poruszał bardziej skomplikowany temat, lub wygłosił długi monolog, warto po jego zakończeniu podsumować jego wypowiedź. W przypadku gdy temat był dość zawiły i nie jesteś pewien co do jego puenty, warto rozpocząć podsumowanie od “Czy ja dobrze zrozumiałem..?” To pozwoli potwierdzić zrozumienie wypowiedzi, a w razie błędnej interpretacji, zostanie ona przedstawiona w jaśniejszy dla Ciebie sposób.

Aktywne słuchanie to umiejętność przydatna w każdym aspekcie życia, ułatwia komunikację na stopie zawodowej i prywatnej. Warto ją ćwiczyć i szlifować, a Twoje kontakty międzyludzkie wejdą na zupełnie nowy poziom.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ!

Top