© All rights reserved. Powered by VLThemes.

cel

Jak osiągnąć cel? Zadbaj o te elementy.

Każdy z nas stawia sobie nowe cele i wyzwania. W wielu przypadkach ostatecznie nie dochodzi do ich zrealizowania, co przekłada się na dużą frustrację i poczucie porażki. Jesteśmy źli na samego siebie. Dlaczego jedni realizują swój cel, a innym przychodzi to bardzo trudno? Czego nam brakuje, aby osiągać nasze cele. Postaramy odpowiedzieć się na to w poniższym artykule.

Cel = wiara w siebie + silna wola

Silna wola to główny czynnik, który pomoże nam w osiągnięciu swojego celu. Jest to w dużym skrócie – zdolność do podtrzymywania motywacji do realizacji celu. Słaba wola najczęściej objawia się sytuacją, w której zaczynamy wykonywać wiele czynności jednocześnie, ale nie potrafimy żadnej z nich doprowadzić do końca. Musimy tutaj nadmienić, że silna wola może również nam szkodzić – w przypadku kiedy jest niepohamowana, często doprowadzamy do sytuacji, w której za wszelką cenę staramy się zrealizować cel, mimo że cały proces wpływa na nas bardzo negatywnie lub nie ma szans na końcowy sukces. Wiara w siebie odgrywa tutaj również ogromne znaczenie, jeśli nie będziemy wierzyć w realizację swoich założeń, jesteśmy z góry skazani na porażkę. Jeśli widzimy u siebie brak wiary – jest to pierwszy cel, jaki musimy zrealizować – czyli popracować nad poczuciem własnej wartości. Bez tego, nie powinniśmy zabierać się do realizowania innych celów, ponieważ w 90% zakończą się naszym niepowodzeniem.

Zapisz wszystkie swoje najważniejsze cele

Naukowcy już dawno udowodnili, że jesteśmy dużo bardziej zaangażowani w to, co zapiszemy. Jest to dużo lepszy sposób niż myślenie czy mówienie o naszych założeniach. Gdy coś zapisujemy – nasze cele zostają zaprogramowane w naszej świadomości i nie zostaną tak łatwo przez nas zapomniane. Możemy wrócić do nich po jakimś czasie i  sprawdzić co udało nam się zrealizować. Satysfakcja z realizacji naszych celów, da nam dużą energię do dalszego działania. Na początku wybierzmy cele, które jesteśmy w stanie zrealizować, następnie możemy przechodzić do założeń o większej trudności.

Określ termin realizacji

Wyznaczenie terminu może pomóc Ci na dwa sposoby. Po pierwsze, termin powoduje presję. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i w wielu przypadkach dopada nas lenistwo. Wyznaczenie terminów sprawi, że poczujemy pozytywną presję, która będzie nas motywować do pracy. Po drugie, odpowiednio zaplanujmy swoje działania. Ustalmy, do kiedy chcemy osiągnąć cel i skrupulatnie przygotujmy wszystkie kroki do tego potrzebne. Ułożymy w swojej głowie obraz, ile czasu musimy poświęcić na pracę nad realizacją celu w każdym dniu, tygodniu i miesiącu.  

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli zamierzasz wykonać swój założony cel, musisz dokładnie określić, czego chcesz, a następnie przelać to na papier. Oczywiście do jego realizacji potrzebne jest odpowiednie mentalne nastawienie – wiara, że udam nam się go zrealizować. Już na początku zastanów się nad przeszkodami, jakie mogą wystąpić podczas twojej drogi. Przygotuj wstępny plan, w jaki sposób sobie z nimi poradzisz. Dobrym sposobem będzie również wizualizacja swojego celu – pomyśl jak dobrze będziesz się czuł, gdy już go wykonasz.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ!

Top