© All rights reserved. Powered by VLThemes.

praca zdalna

Praca zdalna – szanse i zagrożenia

Pandemia COVID-19 zmieniła rzeczywistość. Lęk, zmiana nawyków, ale również praca zdalna. To ona przez blisko dwa lata była w wielu przypadkach jedyną formą świadczenia pracy. Wiele firm, ale i znaczny procent pracowników, preferuję tę formę działania. Tak jak praca w biurze, hybrydowa, ta również ma swoje wady i zalety. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z pracą zdalną?

Wzrost wydajności dzięki pracy zdalnej

Okazuje się, że w pewnych branżach praca zdalna wpłynęła na wzrost wydajności pracowników. Udowodniło to, że pracownik, który ma swobodę działania i nie jest pod nieustannym nadzorem, jest w stanie osiągać znacznie lepsze wyniki. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost zysków firmy i minimalizację marnotrawstwa zasobów. Taki pracownik czuje komfort działania, jest w stanie dostosować pracę do harmonogramu dnia. Tym samym realizuje zaplanowane cele. Praca zdalna jest przez niego traktowana jako przywilej, przez co robi wszystko, aby ten przywilej nie został jemu zabrany.

Kolejną szansą wynikającą z wprowadzenia pracy zdalnej jest rozwój kompetencji i wielozadaniowości. Osoby, które z przyczyn niezależnych od siebie, musiały zmienić tryb pracy na zdalny musiały również nabyć pewne kompetencje. Pomagają one im realizować zlecone zadania. Terminowość, upór w dążeniu do osiągnięcia celu, skrupulatność i systematyczność to główne cechy, które musiały zostać wprowadzone do zasad pracy zdalnej. Pracownik, który nabywa te zdolności, jest doskonałym kapitałem osobowym do dalszego rozwoju organizacji.

Oszczędność zasobów, czasu i energii to kolejny argument przemawiający za pracą zdalną. Firmy, których pracownicy wybrali tę formę pracy, oszczędzają spore środki. Niższe koszty mediów – wody, prądu, a niekiedy nawet ograniczenie powierzchni wynajmowanej, to główne zalety pracy zdalnej. Wymierny efekt finansowy, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności i ciągłości procesów, to bez wątpienia atrakcyjny argument do utrzymania tej formy współpracy.

Praca zdalna – zagrożenia

Oczywiście, tak jak każda forma świadczenia pracy, tak i ta generuje zagrożenia. Pierwszym z nich jest spadek wydajności u pozostałych pracowników firmy. Bywa i tak, że znaczny procent kadry pracowniczej nie jest w stanie poradzić sobie z wykonywaniem swoich obowiązków w trybie zdalnym. Często wynika to nie tylko z braku posiadanych kompetencji, ale przede wszystkim to pokłosie braku zorganizowania, spadku wewnętrznej motywacji, monotonii, ale również braku komfortu pacy. Niestety, problem ten narasta z biegiem czasu, o ile nie zostanie wdrożony odpowiedni plan działania.

Brak możliwości koordynacji działań lub ograniczenia w zarządzaniu zadaniami to kolejne zagrożenie wynikające z tej formy pracy. Osoby, które pracują poza firmą, mogą zbyt luźno podchodzić do wykonywania swoich obowiązków. W takim wypadku brak możliwości bezpośredniego nadzoru nad pracownikiem wiąże się ze spadkami wydajności, ale przede wszystkim spadkiem wyników finansowych, które są tego pokłosiem.

Warto również wspomnieć o zacieraniu się relacji międzyludzkich. Brak fizycznego kontaktu z otoczeniem pracowniczym wpływa negatywnie na spadek jakości relacji interpersonalnych. W tym wypadku warto zatroszczyć się o dodatkowe team buildingi, które będą umacniały relacje wśród współpracowników. Dzięki temu konotacje pomiędzy jednostkami pozytywnie wpłyną na samo podejście do pracy, ale również będą miały swój wydźwięk w postaci wspólnego celu.

Brak zdyscyplinowania, zbytnia swoboda, ryzyko wypadku oraz niższe zaangażowanie w wykonywane obowiązki… to kolejne ryzyka, które mogą pojawić się po wdrożeniu trybu pracy zdalnej. Aby w pełni zachować standard i wymogi BHP warto zadbać o to, aby pracownik w pełni wypełniał swoje obowiązki w taki sposób, aby minimalizować wszelkie ryzyka.

Podsumowanie

Praca zdalna to nie tylko przywilej, ale trend na rynku. Dzięki niemu możemy wygenerować znaczne oszczędności i zwiększyć wydajność pracowników. Bywa i tak, że nasze oczekiwania, szanse rozmijają się z rzeczywistością. Zbyt luźne podejście pracowników, jak i utrudniony kontakt z współpracownikami – to bez wątpienia wady tej formy współpracy. Racjonalne zarządzanie zasobami, ustalenia zasad daje realne szanse na dalsza współpracę.

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Share this:
Top