© All rights reserved. Powered by VLThemes.

prokrastynacja

Prokrastynacja – Jak z nią walczyć?

Każdemu z nas zdarza się odkładać różne rzeczy na później. Jeśli robimy to od czasu do czasu, nie powinno stanowić to dla nas większego problemu czy zagrożenia. Niestety, w obecnym świecie wiele osób ma tendencje do notorycznego zwlekania z wykonywaniem swoich obowiązków. Musimy być świadomi, że w dłuższej perspektywie ten negatywny zwyczaj może bardzo utrudniać naszą pracę oraz życie codzienne. Czym jest prokrastynacja? Jak z nią walczyć?  Odpowiadamy w tym artykule!

Czym jest prokrastynacja?

Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest prokrastynacja? Jest to nic innego, jak cykliczne odkładanie zadań i obowiązków w czasie. Najczęściej dotyczy to zadań, na które mamy relatywnie dość dużo czasu. Oczywiście musimy tutaj wziąć pod uwagę fakt, że dla każdego może być to różny okres. Dla jednej osoby odległe zadania to te, których termin mija za kilka miesięcy, dla innych – za kilka tygodni.

Najczęstszą przyczyną prokrastynacji jest zbyt duże skupienie się na problemach oraz negatywne myślenie. Ze względu na to, z góry zakładamy, że nasze zadanie będzie uciążliwe i mało przyjemne. Odkładanie na później to mechanizm obronny, ponieważ boimy się porażki oraz tego, że niepotrzebnie stracimy sporo czasu i energii, co nie przełoży się na końcowy sukces. Boimy się zmierzyć z rzeczywistością. Wielu prokrastynantów boryka się również z problemami z koncentracją. Zazwyczaj ostateczny termin wykonania zadania, powoduje że lepiej się do niego mobilizują.  

Jak walczyć z prokrastynacją?

Jeśli zauważamy u siebie problem z odkładaniem rzeczy na później, warto abyśmy zaczęli działać od razu. Zwlekanie z wykonywaniem jakichś czynności może skutkować problemami ze snem, zwiększeniem stresu oraz gorszych wyników w pracy. W wielu przypadkach prokrastynacja również obniża poczucie naszej wartości. Czujemy winę, wstyd i krytyczne myśli wobec samego siebie. Z tego powodu nie należy zwlekać z rozwiązaniem tego problemu, lub myśleć, że rozwiązanie przyjdzie samo.

Z dnia na dzień nie uda nam się wygrać walki z prokrastynacją, to dość długotrwały proces. Na początku pomyślmy o naszych priorytetach życiowych. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co jest dla nas najważniejsze. Skończenie projektu na studiach, obowiązki zawodowe, życie rodzinne, a może poprawa sytuacji finansowej? Kolejny krokiem jest rozpoczęcie planowania swojego czasu. Stwórzmy sobie listę rzeczy, jakie musimy wykonać w danym dniu czy tygodniu i konsekwentnie realizujmy nasze założenia. Jeśli już ustalimy nasze priorytety, łatwiej będzie nam skupić się na istotnych zadaniach, co powinno przełożyć się na ich terminowe wykonywanie.

Podsumowanie

Odpowiednie zarządzanie naszym czasem, ustawienie priorytetów oraz sumienność w wykonywanych obowiązkach to najprostszy przepis na wygranie walki z prokrastynacją. jeśli jakieś zadanie całościowo wydaję nam się zbyt duże i skomplikowane, warto rozłożyć je na mniejsze części, pozwoli nam to spojrzeć na nie z innej, prostszej perspektywy. Pamiętajmy, aby starać się trzymać naszych założeń, jednak nie być dla siebie zbyt surowym, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi – porażki zdarzają się każdemu.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ!

Top