© All rights reserved. Powered by VLThemes.

priorytetów

Ustalenie priorytetów – Metody, które pomogą w trudnych decyzjach.

Ustalenie naszych priorytetów może znacznie ułatwić nam życie. Ta umiejętność przyda nam się szczególnie, gdy mamy wiele obowiązków do zrobienia. Pomoże nam nie tylko w poprawie zarządzania naszym czasem, ale również w umiejętnym zorganizowaniu naszego życia. Jeśli chcemy tego dokonać, musimy odpowiednio priorytetyzować nasze wszystkie obowiązki. Jak ustalić nasze priorytety? Jakich metod użyć? Odpowiadamy w tym artykule.

Ustalenie priorytetów –  dlaczego jest ważne?

Ustalenie priorytetów znacznie ułatwi nam skupienie się na rzeczach najistotniejszych. Dzięki temu, będziemy wiedzieli na co głównie zwrócić naszą uwagę. Nie damy porwać się wirowi otaczających nas zdarzeń. W dzisiejszych czasach dociera do nas ogrom różnych informacji, z tego powodu ustalenie odpowiednich priorytetów stało się jeszcze trudniejsze. Pewnym jest, że znacznie poprawi to naszą produktywność. Osoba, która potrafi ustalić swoje priorytety, stawia pewniejsze kroki w pracy, relacjach osobisty oraz rozwoju emocjonalnym.

Uprościć to, co złożone

Dlaczego dla wielu osób ustalenie swoich priorytetów jest bardzo trudne? Z pewnością, jest to spowodowane niepokojem, który często pojawia się w naszej głowie. Próbujemy pracować szybciej niż przebiega nasze życie. Jesteśmy rozpędzeni, chcemy działać i zapominamy, aby poruszać się po właściwych torach. Nie pomaga nam w tym presja, która w dzisiejszym świecie jest na nas wywierana z każdej strony. W wielu przypadkach chcemy zadowolić wszystkich i rozwiązać wszystkie problemy. Pod koniec dnia nie myślimy o odpoczynku, lecz o długiej liście zadań, które mamy do wykonania w kolejnym dniu.

Uczucie niepokoju w wielu przypadkach sprawia, że stres zaczyna przejmować nam nami kontrolę. Z tego powodu zapominamy o wcześniej ustalonych celach i zadaniach, które musimy wykonać. Dzięki umiejętności ustalania priorytetów będziemy w stanie sprawić, aby nie dopuścić do takiego stanu rzeczy.

priorytetów

Jak rozjaśnić nasze cele?

Dobre określenie priorytetów wymaga od nas umiejętności obliczania kosztów i wysiłków, jak i umiejętność minimalizacji. Pozwoli nam to określić, które zadania są najbardziej istotne, a które możemy odłożyć na bok.  Postarajmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jakie rzeczy chcesz dzisiaj zrobić?
  • Co musisz zrobić w tym/przyszłym tygodniu?
  • Jakie cele musisz zrealizować w ciągu najbliższego kwartału?
  • Najważniejsze rzeczy, które chcesz, żeby wydarzyły się w ciągu najbliższego roku?
  • Cele jakie chcesz osiągnąć w swoim życiu?

Pozwoli nam to określić pierwszy zarys naszych najważniejszych celów. Poprawne ustalenie priorytetów oznacza pozostawienie niektórych spraw i osób za sobą. Jeśli to zrobimy, będziemy mieli prostą drogę, aby pójść dalej. Takie działanie umożliwi nam osiągnięcie naszych założeń.

Równie dobrym sposobem priorytetyzacji jest uzupełnienie Macierzy Eisenhowera, to proste ćwiczenie pomoże nam określić jakie zadania są dla nas najpilniejsze, a z jakich możemy tymczasowo zrezygnować.

priorytetów

Podsumowanie

Umiejętność ustalania odpowiednich priorytetów sprawi, że nauczymy się nowej rzeczywistości, w której wszystkie klocki są odpowiednio poukładane. Mamy w niej jasno ustalone zadania, do których dążymy. Stres oraz niepokój zostaną zredukowane do minimum, a w większości sytuacji będziemy mogli odpowiednio skategoryzować nasze cele, co przełoży się na ich ostateczną realizację i końcowy sukces.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ!

Top