© All rights reserved. Powered by VLThemes.

wielozadaniowość

Wielozadaniowość w Pracy – Czy warto ją wdrożyć?

Wielozadaniowość to umiejętność przydatna na wielu stanowiskach w różnych obszarach biznesowych. Może pomóc nam w wykonywaniu naszych obowiązków, jednak coraz częściej mówi się o jej negatywnych skutkach. Jeśli nauczymy się wielozadaniowości, może być to dla nas przydatna umiejętność, dzięki której będziemy w stanie wykonywać kilka zadań jednocześnie. Czy jednak taki sposób pracy zwiększy naszą produktywność? W czym może przeszkadzać nam wielozadaniowość? Jakie są jej wady i zalety?  Przeczytaj nasz artykuł, gdzie postaramy się przybliżyć ten problem.

Czym jest wielozadaniowość?

Multitasking to zjawisko, które występuje praktycznie w każdej dużej korporacji. Można je spotkać coraz częściej w mniejszych firmach. Polega na robieniu kilku rzeczy w tym samym czasie, wykonując je na odpowiednim poziomie. Przeciwieństwem wielozadaniowości jest sytuacja, w której doprowadzamy jedną pracę do końca i dopiero wtedy zajmujemy się kolejnym zadaniem. Osoba będąca obyta w pracy wielozadaniowej, nie będzie miała problemu, aby jednocześnie rozmawiać przez telefon, odpisywać na maile i sporządzać raport kwartalny. Musimy jednak zadać sobie pytanie, czy w tym momencie wszystkie te pracę wykonujemy na odpowiednim poziomie?

Czy multitasking jest nam potrzebny?

Jeśli chodzi o temat wielozadaniowości – zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że w obecnych czasach wielozadaniowość jest niemal niezbędna, znajdą się też głosy mówiące o tym, że rozpoczynanie kilku zadań jednocześnie jest ogromnym błędem, który znaczenie obniża naszą efektywność i sprawia, że popełniamy dużo więcej błędów. Kto ma racje? Ciężko o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ multitasking ma swoje wady i zalety. Jeśli zastanawiamy się nad wdrożeniem wielozadaniowości do swojego życia, warto poznać zarówno dobre, jak i złe strony.

Wielozadaniowość – co możemy na niej stracić?

W wielu przypadkach, jeśli zabieramy się za kilka zadań jednocześnie, rozgrzebujemy wszystko, ciężko nam wykonać wszystkie obowiązki do końca, lub skończyć je na równym poziomie. Pełnie skupienie na kilku rzeczach jednocześnie jest w wielu przypadkach niemożliwe. Kiedy odrywamy się od jednego zadania i rozpoczynamy kolejne, potrafimy zupełnie stracić naszą koncentracje. Ponowne skupienie się, może zająć nam nawet 20 min. Jeżeli robi się wiele rzeczy, to tak naprawdę w żadnej nie jest się do końca dobrym – dla wielu osób, w tym stwierdzeniu jest sporo prawdy. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wielozadaniowość jest nam w ogóle potrzebna. Jeśli czujemy się w jakiejś dziedzinie świetnie, warto skupić się na niej i osiągnąć jak najlepszy poziom.

Wielozadaniowość – Zalety

Taki rodzaj wykonywania obowiązków ma oczywiście swoje zalety. W pracy zmagamy się z różnymi zadaniami. Niektóre z nich wręcz wymagają ich przerywania. Jeżeli pracujemy nad jakimś dużym i skomplikowanym projektem, warto od jakiegoś czasu zająć się czymś innym, tak by ochłodzić nieco głowę i umysł. Sprawi to, że z większą energią wrócimy do naszego wcześniejszego – głównego zadania. Multitasking sprawdzi się również, gdy musimy działać szybko z jakimś tematem. Pomoże nam gdy znajdziemy się w sytuacji stresowej, w której to na przykład będziemy musieli rzucić nasze główne zadania i jak najszybciej odpisać na maila naszego kontrahenta.  

Multitasking może być dla nas dość wyczerpujący, jednak może pomóc nam w zwiększeniu naszej motywacji do działania. Podczas wykonywania kilku czynności jednocześnie mamy poczucie, że robimy bardzo dużo, nie nudzimy się i jesteśmy produktywni. W wielu przypadkach jest to mylące wrażenie, jednak nie zmienia faktu, że bardziej angażujemy się w nasze zadania. Wielozadaniowość ma swoje plusy i minusy, najlepiej odnaleźć w niej złoty środek, dzięki któremu będziemy w stanie wykorzystać ją tylko na naszą korzyść.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ!

Top