© All rights reserved. Powered by VLThemes.

work-life balance

Work-life balance. Co i jak?

Nieustanny bieg, setki telefonów, dziesiątki spotkań, praca do nocy… Znajomy scenariusz? Każdy z nas ma taki czas, gdy życie zawodowe przeważa nad życiem prywatnym. Zaciera się pewna granica. Co zrobić, aby nie zatracić się w tym biegu? Jak zachować równowagę? Work-life balance – o co chodzi?

Słów kilka o work-life balance

Work-life balance to nic innego jak zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Jest to stan, podejście oraz swoistego rodzaju filozofia, w oparciu o którą pracownik stara się oddzielić te dwie strefy. Jej głównym celem jest zachowanie wewnętrznego spokoju. Pracownik ma kontrolę nad wszystkimi wykonywanymi czynnościami, ale w taki sposób, że nie kolidują one z życiem prywatnym. W XXI wieku sprawy zawodowe skutecznie zajmują nam sporo czasu, przez co harmonogram dnia nie jest spójny. Warto wspomnieć również o tym, że Polacy są w gronie najbardziej zapracowanych państw z całej grupy krajów OECD (w 2021 r. Polska zajmowała 6 miejsce). Pracoholizm odbija swoje piętno na relacjach, życiu prywatnym oraz psychicznym. Równowaga – to dzięki niej możemy zapanować na tym zjawiskiem.

Zalety work-life balance

Filozofia work-life balance to obopólne korzyści dla pracodawcy, jak i pracownika. Z punktu widzenia pracodawcy możemy mówić o większej wydajności osoby zatrudnionej. Osoby, które są odstresowane, wypoczęte, wyspane i wewnętrznie spokojne są w stanie wydajniej pracować. Przekłada się to na wyższą efektywność, mniejsze marnotrawstwo czasu, a co za tym idzie – pieniędzy.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wdrożeniem metody pracy zgodnej z work-life balance może być kwestia przywiązania pracownika do firmy. Osoba, która spełnia się w swoim środowisku zawodowym, która nie przynosi pracy do domu, nie nosi ze sobą negatywnego bagażu emocjonalnego, przywiązuje się do swojego miejsca pracy. Komfort, brak sytuacji stresogennych oraz podejście pracodawcy – to wszystko jest podstawą do tworzenia wieloletniej, wydajnej i doświadczonej kadry.

Brak wypalenia zawodowego to bez wątpienia kolejny plus, który jest efektem balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Dzięki temu pracownik jest wysoce wydajny, w sposób dokładny wykonuje swoje obowiązki zawodowe, a tym samym przynosi firmie realne korzyści. Taka sytuacja skutkuje mniejszą rotacją wśród kadry pracowniczej. Dzięki temu nie trzeba wdrażać nowych członków zespołu, bez obaw można angażować się w długoterminowe projekty. Atmosfera, która spaja zespół, ma ogromne znaczenie w tworzeniu organizacji.

Work-life balance oczami pracownika

Nie tylko firmy zyskują na wdrożeniu omawianej filozofii. Zyskują również pracownicy.

Równowaga w życiu jest bardzo ważna, dlatego pracownicy dostrzegają aspekt jej utrzymania. Gdy zaciera się granica między życiem prywatnym, a zawodowym – zaczynają się problemy. Stres, zmęczenie, przepracowanie to w wielu przypadkach powody wielu chorób psychosomatycznych. Zdrowy pracownik to dobry pracownik. W tym wypadku warto docenić ten aspekt, gdyż pracownik jest w zakładzie pracy, a nie w domu na L4.

Gdy pracujemy zgodnie z harmonogramem znacznie łatwiej jest nam wyznaczyć czas na odpoczynek. To nie tylko porządek w codziennym planie dnia, ale również zasłużony relaks. Dzięki wysokiej efektywności oraz rozdzieleniu życia prywatnego i biznesowego możemy skutecznie zarządzać swoim czasem. Takie podejście jest idealne, gdyż nie generuje nieporozumień, pozwala na łatwiejsze zarządzanie swoim otoczeniem, ale również efektywniejsze osiąganie zamierzonego celu.

Warto również wspomnieć o jasnej ścieżce awansu. Jest to bardzo ważne, gdyż członkowie organizacji nie muszą zastanawiać się, czy należy im się awans. Dzięki temu motywują się do pracy poprzez jasne i klarowne cele stanowiskowe. Docenienie pracownika za jego wkład w rozwój firmy to gratyfikacja, ale również zbudowanie silnego fundamentu do dalszego rozwoju. Ambitny pracownik to dobry pracownik, a firma dająca szansę na poszerzanie horyzontów jest wręcz idealnym pracodawcą.

Podsumowanie

Filozofia work-life balance to nie puste słowa, a realne działania, które przynoszą obopólne korzyści dla firmy jak i pracownika. Sposobów na wpisanie się w tę filozofię jest wiele. Za przykład mogą posłużyć nam dodatkowe dni wolne od pracy, wspólne celebrowanie ważnych okazji, wzajemne zrozumienie, szansa na rozwój, wsparcie różnego rodzaju jak i uszanowanie czasu prywatnego. Firmy zmieniają swoją politykę – starają się dać swoim pracownikom czas na wypoczynek, zbudowanie lepszych relacji z najbliższymi, wsparcie w wielu aspektach bez ingerencji podmiotu, jakim jest przedsiębiorstwo. Pamiętajmy o równowadze, która dla naszego zdrowia jest bardzo ważna.

Zobacz inne nasze artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Share this:
Top