© All rights reserved. Powered by VLThemes.

wypalenie

Wypalenie zawodowe – Jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe jest stanem psychologicznym, najczęściej za ten stan odpowiada nadmierny i długotrwały stres podczas wykonywania naszej pracy. Coś co dotychczas sprawiało nam dużą satysfakcję i przyjemność, staje się dla nas dużym problemem – źródłem wyczerpania naszego organizmu. Jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym? Jakie są jego symptomy? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Wypalenie zawodowe – symptomy

Syndrom wypalenia zawodowego dotyka coraz większą grupę ludzi. Przez wiele osób jest uznawany za chorobę cywilizacyjną, związaną głównie z obecnym tempem życia. Ten stan emocjonalny powstaje w wyniku stresu związanego z naszą pracą oraz nadmiernego zmęczenia. Wystąpienie tego syndromu jest zależne od wielu czynników m. in. nadmiaru obowiązków, presji czasu, dużej odpowiedzialności, nadwrażliwość czy niskiego poziomu odporności na stres.

Christiny Maslach opisuje wypalenie zawodowe w trzech wymiarach:

  • wyczerpanie emocjonalne (poczucie utraty zasobów psychicznych i fizycznych, chroniczne zmęczenie);
  • depersonalizacja i cynizm (negatywna lub nieadekwatna reakcja na współpracowników i klientów, utrata wrażliwości wobec innych);
  • zmniejszone poczucie skuteczności w działaniu (poczucie niekompetencji, nieradzenie sobie z problemami i kolejnymi zadaniami).

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Jak w przypadku wielu chorób, na wypalenie zawodowe nie ma jednej i sprawdzonej recepty, tak by z dnia na dzień problem został rozwiązany. Istnieją jednak wskazówki, które pomogą nam zapowiedź wystąpienia takiej sytuacji. Jeśli czujesz że twoja praca powoli przestaje sprawiać Ci przyjemność i zaczyna mieć na ciebie negatywny wpływ, powinieneś nie bagatelizować całej sytuacji i jak najszybciej zacząć działać, aby uporać się z tym problemem.

  • Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu.
  • Umiejętnie organizuj swoje życie zawodowe i prywatne.
  • Znajdź czas na rozrywkę i zabawę, spędzaj czas w sposób, który lubisz najbardziej.
  • Spróbuj znaleźć nowe zajęcie lub hobby.
  • Zmniejsz ilość swoich celów. Wyznaczaj sobie realne cele, które nie przekraczają Twoich możliwości.
  • Postaraj się nie popadać w rutynę. Postaraj się zmienić rodzaj wykonywanych obowiązków w Twojej pracy.
  • Możesz również skontaktować się z lekarzem, psychoterapeutą lub profesjonalnym coachem.

Podsumowanie

Praca jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Wypalenie zawodowe często jest mylone ze zwykłym zmęczeniem. Często po kilku dniach urlopu zyskujemy utraconą wcześniej radość i satysfakcję z wykonywanej pracy. Gdy jednak tak się nie dzieje, musimy zastanowić się nad przyczyną naszego stanu emocjonalnego. Szybkie ustalenie naszego problemu i działanie, aby go rozwiązać, jest korzystne dla nas samych, jak i dla naszego pracodawcy czy rodziny.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ!

Top