© All rights reserved. Powered by VLThemes.

Zdrowe nawyki, które warto pielęgnować na co dzień

Zdrowe nawyki, które warto pielęgnować na co dzień

Nawyk z definicji jest działaniem lub zachowaniem mechanicznym, powtarzalnym, który jest efektem wielokrotnego powielania. Nawyk nie wymaga intensywnego myślenia, jest czynnością wtórną i wyuczoną. Takie zachowanie pozwala nam na skrócenie czasu reakcji, ale również na ogarnięcie nieładu w życiu codziennym. Zdrowe nawyki są idealnym rozwiązaniem na wprowadzenie równowagi i porządku do harmonogramu dnia, ale również mają bezpośredni wpływ na stan naszego zdrowia i życia.  Uczymy się pewnych działań i zachowań, które stają się dla nas rutyną. Mało tego – są nieodzownym elementem świata biznesu.

Zdrowe nawyki – co warto o nich wiedzieć

Zdrowe nawyki są swego rodzaju przyzwyczajeniami, które dodaliśmy do naszego życia. Nawyki ciężko wprowadzić, a jeszcze ciężej jest się ich pozbyć. Przyjęło się, że sam proces wyuczenia nawyku zaczyna się od 7 dnia od jego rozpoczęcia, natomiast średni czas na wprowadzenie prawidłowej formy nawyku wynosi blisko 66 dni. Dużo? Tak i nie. Z perspektywy jednego dnia to aż ponad dwa miesiące, ale patrząc z perspektywy całego życia – to tylko 66 dni. W naszej świadomości nawyk jest działaniem, którego nie kodujemy. Dzieje się samoczynnie, bez udziału naszej uwagi.

Jakie zdrowe nawyki warto pielęgnować?

Po pierwsze SEN. Nic tak nie regeneruje jak dobry sen. Pracując nad nawykami warto nauczyć się chodzenia spać o rozsądnej porze. Śpij minimum 8 godzin – to zapewni Tobie odpoczynek dla ciała i duszy. Zarywasz noce? Pamiętaj! Nie da się odespać czasu, który zgodnie z zegarem biologicznym był przeznaczony na regenerację. To nie matematyka, to żywy organizm. Wyspanie to odpoczynek. Wypoczęty pracownik to najlepszy pracownik. Dzięki temu rośnie wydajność pracy, łatwiej jest nam się skupić na wykonywanych działaniach, mamy więcej energii , a co za tym idzie- jesteśmy bardziej zaangażowani w pracę.

Po drugie PIJ WODĘ. To nawyk, który wbrew pozorom jest bardzo ważny. Wypicie 10 szklanek wody dziennie (2,5 litra) sprawi, że Twoje organy wewnętrzne będą dobrze pracowały. Odpowiednie nawodnienie zagwarantuje odpowiednią werwę przez cały dzień, ale również pozytywnie wpływa na wagę ciała. Dzięki regularnemu piciu wody organizm nie odkłada jej na zapas, a dzięki temu nie musisz obawiać się „wodnej nadwagi”. Nawodniony organizm jest bardziej wydajny. Dzięki piciu dużej ilości wody nasz mózg lepiej pracuje, łatwiej kojarzymy fakty, myślimy logicznie. Picie wody to nie tylko zdrowie, ale również wysoki poziom realizacji zadań.

Co jeszcze?

Kolejno pamiętaj o RUCHU. Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna to recepta na złe emocje. Dzięki ruchowi w naszym organizmie pojawiają się endorfiny, które poprawiają nastrój, ale również relaksują cały organizm. Dzięki niemu dotleniamy się, przywracamy pracę mięśni, wzmacniamy cały układ ruchu. Zaplanuj 30 minut na ruch każdego dnia – to do Ciebie wróci. Pracując przy komputerze warto robić krótkie przerwy na małą gimnastykę. Dzięki temu jesteśmy odprężeni, łatwiej radzimy sobie z negatywnymi emocjami, zwiększamy wydajność organizmu. Aktywny pracownik mniej przebywa na chorobowym, stawia sobie ambitniejsze cele oraz generuje kreatywne pomysły. Amerykanie od dawna stosują tę zasadę w swoim życiu zawodowym. Mało tego, w godzinach pracy idą na siłownie, uprawiają jogging, medytują na świeżym powietrzu.

MYJ RĘCE. Niby to oczywiste, a jednak co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem. Przed 2020 rokiem co piąty Polak nie mył dłoni po powrocie do domu. Aż 50% mężczyzn i i 25% kobiet nie myło rąk po wyjściu z toalety. Mycie rąk pozwala na oczyszczenie dłoni z patogenów – grzybów, bakterii i wirusów. Epidemia COVID-19 sprawiła, że wzrósł odsetek dbających o higienę. Na początku pandemii aż 65% deklarowało, że myje dłonie 4-6 razy dziennie. W 2021 roku odsetek spadł do 44%, czyli blisko 56% osób nadal nie dba o higienę. Samo mycie dłoni, poza aspektem higienicznym, gra bardzo ważną rolę w trakcie spotkań biznesowych. Czyste, zadbane dłonie to wyraz szacunku do odbiorcy. Jeśli są brudne skupienie jest na nich, a nie na wartości merytorycznej spotkania.

Jaki nawyk warto wprowadzić jako normę?

Pamiętaj o zasadzie: BĄDŹ OFFLINE. Angażujące treści w Internecie, algorytmy analizujące aktywność i walczące o Twoją uwagę, FB, Tik-Tok, Insta… To wszystko sprawia, że jesteśmy cały czas pod wpływem dopaminy. Niestety, nie trwa to wieczność, a złudne poczucie szczęścia szybko mija. Gonimy za kolejną dawką zadowolenia i tak non stop. Warto pamiętać, że również sam ekran smartfona ma negatywny wpływ na nasz mózg. Niebieskie światło sprawia, że mamy problemy z zaśnięciem. Nasz mózg jest pobudzony, w trakcie snu pracuje na wysokich obrotach. Rano wstajemy zmęczeni, rozbici i… źli. Zostaliśmy na noc odcięci od rzeki dopaminy. Warto wspomnieć, że bycie offline ma swoje plusy również w realizacji działań zawodowych. Odłożenie smartfona (czy innego rozpraszacza naszej uwagi) na bok pozwoli na mentalne skupienie się na tym co ważne, czyli skutecznej i wydajnej pracy. Niestety im częściej sięgamy po telefon, tym rzadziej jesteśmy wydajni.

Pamiętaj o WARZYWACH I OWOCACH. Zbilansowana dieta to podstawa do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dietetycy doradzają 5 porcji w ciągu dnia. Będąc przy temacie posiłków warto wspomnieć, że dobrze jest zacząć dzień od pozytywnego śniadania. To podstawowy posiłek, który daje nam energię na cały dzień. Idąc za radami fachowców pamiętajmy, aby nie jeść przed snem. Ociężały organizm zamiast odpoczywać trawi posiłek, tym samym zabiera energię, która miała być przeznaczona na regenerację. W biznesowym świecie funkcjonują “owocowe czwartki”- jest to dzień, w którym pracodawca zapewnia owocowy poczęstunek. Czy takie działanie ma sens? Owszem. Jest to dodatkowym benefitem i idealnym rozwiązaniem dla fanów zdrowego jedzenia. Ponadto warto pamiętać, że witaminy pozytywnie wpływają na nasz organizm, który jest zdrowszy, łatwiej sobie radzi ze stresem i potencjalnymi infekcjami. Zdrowy i wydajny pracownik to skarb dla każdego pracodawcy.

Nauka to potęgi klucz

Codziennie UCZ SIĘ CZEGOŚ NOWEGO. Dzięki temu nabędziesz nowe umiejętności, poszerzysz zakres wiedzy, zdobędziesz nowe doświadczenia. Zasada uczenia się to dobry nawyk w świecie, który nieustannie jest w ruchu. Nowe hobby? Why not! Przede wszystkim rób to z uśmiechem na twarzy. Wykonywanie obowiązków zawodowych często wiąże się z realizacją nowych zadań, które wymagają dodatkowej wiedzy i nabycia nowych kompetencji. Ten nurt biznesowy idealnie wpisuje się w filozofię KAIZEN. Nieustanny rozwój, poprawianie, polepszanie i wprowadzenie zmian na lepsze towarzyszy każdej firmie. Działanie to wpływa bezpośrednio na wzrost jakości, niwelowanie mudy (marnotrawstwa zasobów) oraz wiąże się z poszerzaniem własnych, jak i firmowych horyzontów.

Podsumowanie

Zdrowe nawyki są rozwiązaniem na wiele bolączek. Najważniejsze jest to, że możemy się ich nauczyć. Zdrowa dieta, spokojny sen, bycie offline to jedne z wielu przykładów, które można przytoczyć. W zależności od osoby, która chce zmienić swoje życie, możemy dodać inne, które przyczynią się do naszej równowagi duchowej. Joga, dobra książka, spotkanie z bliskimi, spacer przed snem, zimna kąpiel o poranku? Dlaczego nie! Cel uświęca środki, więc jeśli to będzie miało pozytywny skutek na nasz organizm, to warto się nad tym pochylić. Wprowadzanie dobrych nawyków pomaga również w życiu biznesowym. Wzrasta nasza wydajność, rośnie kreatywność, rzadziej korzystamy z chorobowego, ale również to gwarancja dalszego rozwoju. Firma to też “żywy organizm” – dzięki nawykom jesteśmy w stanie zadbać i o jej zdrowie.

Zobacz inne artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Share this:
Top