Jak zrobić dobre zakupy?
Zakupy dokonywane pod wpływem emocji, czy też sztucznie wykreowanej potrzeby, często powodują uszczuplenie naszego budżetu bez wprowadzenia realnej wartości. Kuszące reklamy oraz przeceny produktów mają na celu przekonać nas o zapotrzebowaniu na różne przedmioty. Nie zawsze jednak jest nam to naprawdę potrzebne, a wykreowana potrzeba zakupu nie raz jest bardzo silna.
Sposób na listy zakupowe
Lista zakupów kojarzy się nam z zakupami spożywczymi, co jest jedną z najlepszych zakupowych taktyk. Sporządzenie listy na inne dobra materialne sprawdza się równie dobrze, o ile nie lepiej. Taka lista może być podzielona według priorytetów na zapotrzebowanie np. rzeczy które są nam niezbędne, rzeczy które mogłyby nam się przydać, przydatne drobiazgi i przyjemności. Do takiej listy dopisując kwotę jaka jest nam potrzebna na realizację celu sprawi, że podświadomie będziemy analizować przydatność inwestycji. Doskonale też ma się to do nieco droższych przedmiotów. Kiedy będziemy mieli odpowiedni budżet na daną rzecz, przemyślimy jeszcze raz, czy lista priorytetów jest definitywnie właściwa, a sam proces oszczędzania pieniędzy upewni nas w decyzji.
Cierpliwość i dyscyplina
Nie zawsze potrzebujemy nowych przedmiotów w dzień, lub kilka dni po premierze danego produktu. Czasami cierpliwość pozwala nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wyprzedaże i obniżki cen występują stosunkowo szybko po premierze produktu. Kolejnym plusem tego rozwiązania, nasz kupiony przeceniony produkt wygląda świeżej niż te u osób, które zdecydowały się na niego przy premierze z racji na ślady użytkowania. Drugim aspektem jest dyscyplina zakupowa i umiejętność nie ulegania pozornym promocjom, czy też kupowaniu rzeczy, które nie są nam potrzebne. Doskonale się sprawdza model płacenia gotówką. Nie jesteśmy w stanie wydać więcej niż mamy, a widok fizycznie znikających banknotów uświadamia nas o wydatkach znacznie bardziej niż płatności kartą.
Dobre zakupy a pozorne oszczędzanie
Wiele osób próbuje oszczędzać na wyborze znacznie tańszych produktów od pierwotnych założeń. Często znacznie tańsze rzeczy, są proporcjonalnie niższej jakości i trwałości. Mądry zakup to wybór przedmiotu najlepszego na jaki nas stać na dany moment. Najlepszy produkt, nie zawsze oznacza najdroższy, rozeznanie w temacie pozwoli nam obiektywnie ocenić, czego potrzebujemy. Oszczędzając np. na narzędziach, przełoży się to na ich szybsze zużycie, pracę niższej jakości, lub też wydłużenie pracy. Z drugiej strony kupując sprzęt znacznie przewyższający nasze potrzeby, może się okazać zmarnowanym kapitałem, ponieważ nie będziemy w stanie wykorzystać wszystkich oferowany funkcji czy sposobów działania, lub będziemy się rozpraszać dodatkowymi opcjami. Tyczy się to szczególnie elektronarzędzi i ogólnie elektroniki i oprogramowania.
Podsumowanie
Dobre zakupy to nie tylko oszczędność i odmawianie sobie rzeczy, ale też świadome zakupy produktów dopasowanych pod nasze indywidualne potrzeby. Na rynku istnieje wiele narzędzi, które pomogą nam w redukcji ceny za nasz koszyk zakupowy. Począwszy od stron takich jak np. Ceneo, czy AleRabat, poprzez wtyczki takie jak Letyshops, Newslettery, kończąc na recenzjach i porównaniach produktów w serwisie YouTube. Istotne jest też zachowanie balansu w działaniach i nie popadanie w skrajność w żadną stronę.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: KLIKNIJ TUTAJ!