© All rights reserved. Powered by VLThemes.

Konkurencja – wróg czy przyjaciel?

Konkurencja – wróg czy przyjaciel?

Konkurencja na rynku rośnie z każdym dniem. Raz jesteśmy na samej górze piramidy, a kolejnego dnia nasza pozycja spada. Właśnie tak działa biznes, dlatego ważne jest, abyśmy znali swoją konkurencję. Powinniśmy wiedzieć jakie kroki podjąć, aby nie dać się wygryźć innej firmie i oczywiście utrzymać swoją pozycje na rynku. W dzisiejszych czasach mamy tyle podobnych do siebie firm i przedsiębiorstw, że ciężko jest się utrzymać i sprawić, iż będziemy zauważeni przez klientów. Jednak konkurencja, jak wszystko, ma również swoje plusy i nie jest taka zła jak się może wydawać.

Konkurencja – wróg czy przyjaciel? 1

Konkurencja – Analiza firm

Nieważne, czy firma jest mała, duża, działająca wyłącznie w Internecie, czy tylko stacjonarnie – dla każdej z nich analiza będzie świetnym narzędziem poznawczym. Rynek konkurencji jest zróżnicowany. Niestety wiele przedsiębiorstw nie gra wobec siebie fair. Warto jednak pamiętać, że konkurencja wcale nie jest naszym wrogiem i możemy dzięki niej wiele zyskać. Jak? Otóż istnieje coś takiego jak badanie konkurencji. Jest to narzędzie, dzięki któremu jesteśmy w stanie zbadać rynek oraz poznać strategie innych firm. Analiza konkurencji ma konkretny cel, czyli poznanie obecnych konkurentów, ale także potencjalnych, o których być może jeszcze nie wiemy. Takie badania rynku mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, dlatego też warto szanować konkurencję i nie rzucać sobie kłód pod nogi. Jak możemy zanalizować działania konkurencji? W prosty sposób, należy zwrócić uwagę na kampanie reklamowe, zastanowić się co trafia do ludzi, jakich słów kluczowych używać, aby nasza firma była widoczna oraz by ułatwić znalezienie jej.

Konkurencja - Analiza firm

Znaj swoja konkurencje.

 Aby poznać konkurencję trzeba zadać Sobie pytania:

– Co takiego wyróżnia daną firmę?

– Dlaczego produkty konkurencji sprzedają się lepiej?

– Jakie są mocne i słabe strony naszej konkurencji?

– Jaką mają ofertę i czym się różni od naszej?

– Jaka jest ich grupa docelowa, czy pokrywa się ona z naszą grupą?

Analiza konkurencji – wnioski.

Jeśli znajdziemy odpowiedzi na zadane pytania, możemy podjąć odpowiednie kroki do zmiany naszego działania. Konkurencja wbrew pozorom może być nawet inspiracją dla nas. Możemy się wiele nauczyć i dowiedzieć rzeczy, o których nie mieliśmy przedtem pojęcia. Pamiętajmy jednak, by nasze stosunki były profesjonalne. Mówienie źle o konkurencji nie świadczy o Tobie dobrze, wręcz przeciwnie. Nie należy lekceważyć konkurenta, miejmy do siebie wzajemny szacunek, a na pewno prowadzenie przedsiębiorstwa będzie mniej problematyczne. A Wy macie jakąś konkurencje? Jakie macie do niej podejście?

Zapoznaj się z naszą ofertą.

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi naszymi artykułami – KLIKNIJ TUTAJ

Top