Jak powinien wyglądać prawidłowo spisany protokół szkody?

W przypadku uszkodzenia przesyłki lub ubytku towaru protokół szkody jest jednym z podstawowych dokumentów, wymaganych do zgłoszenia reklamacji i uzyskania od przewoźnika odszkodowania.

Pamiętaj, że w przypadku szkody jawnej protokół szkody należy spisać w momencie doręczenia. Nie należy przyjmować przesyłki bez zastrzeżeń. Jeśli mimo zgłoszenia chęci spisania protokołu szkody kurier nie chce/nie może spisać protokołu szkody należy niezwłocznie zgłosić fakt do naszego Biura Obsługi Klienta. 

W przypadku, gdy przy szkodzie jawnej protokół szkody nie zostanie od razu spisany reklamacja może zostać odrzucona przez przewoźnika, a nawet nieprzyjęta ze względu na braki formalne. 

Uszkodzenie niejawne, niewidoczne przy odbiorze przesyłki, a dopiero po rozpakowaniu towaru należy zgłosić do przewoźnika w celu spisania protokołu szkody w nieprzekraczalnym terminie 7 dni kalendarzowych od daty odebrania przesyłki, zatem do naszego Biura Obsługi Klienta uszkodzenie powinno być zgłoszone w terminie nie dłuższym niż 5 dni. Do czasu przyjazdu kuriera odbiorca powinien pozostawić przesyłkę wraz z opakowaniem do inspekcji kuriera.

Podczas spisywania protokołu szkody należy dopilnować, aby znalazły się w nim rzeczywiste informacje dotyczące uszkodzeń towaru oraz opakowania.

OPIS OPAKOWANIA: jak dokładnie była zapakowana przesyłka (dodatkowe zabezpieczenia m.in. folia bąbelkowa, przekładki, wypełniacz, taśma) 

ZAKRES ZNISZCZENIA OPAKOWANIA: czy opakowanie zewnętrzne/wewnętrzne jest uszkodzone? Opisz jak zostało zniszczone np. rozerwane, zgniecione, zamoczone.

OPIS SZKODY I USZKODZENIA TOWARU: szkoda całkowita/częściowa? Opisz szczegółowo uszkodzenia, rodzaj szkody np. rozbicie, porysowanie. 

DANE OSOBOWE: podpis pracownika firmy kurierskiej, oraz osoby która zgłasza szkodę 

Zanim złożysz swój podpis na protokole szkody szczegółowo się z nim zapoznaj – sprawdź czy wszystkie informacje dot. widocznych uszkodzeń (wgniecenia, zarysowania kartonu itp.) oraz zabezpieczenia paczki (forma opakowania zewnętrznego oraz wypełnienia) są na protokole zaznaczone. 

Czy artykuł był pomocny?

9271 wyświetleń