Wysyłka żywych zwierząt w Pocztex

Sezonowo usługa może być niedostępna! Sprawdź zakładkę “Aktualności” na stronie głównej.

Zgodnie z regulaminem Poczty Polskiej dopuszczalne jest wysyłanie żywych ptaków oraz pszczół jeśli zostaną spełnione ściśle określone warunki.

Żywe owady i ptaki mogą być nadane tylko i wyłączenie w serwisie Pocztex bez możliwości odbioru w punkcie, nadania do skrytek pocztowych itp. 

Obowiązuje całkowity zakaz wysyłki usługą nadania w punkcie / doręczenia do punktu. Tylko usługa od drzwi do drzwi jest brana pod uwagę przy wysyłce takiego towaru. 

Pamiętaj, że wysyłając żywe zwierze jesteś zobowiązany do zapewnienia mu odpowiednich warunków, dzięki którym zostanie bezpiecznie przetransportowane.

Owady oraz żywe ptaki wysyłaj w opakowaniach
- które są odpowiednio dostosowane do wysyłanej zawartości - musi to być mocne i trwałe opakowanie, które będzie w stanie utrzymać przesyłaną zawartość, 
- których konstrukcja zapobiegnie wysunięciu się zawartości z opakowania, 
- które zapewnią przesyłanym ptakom i owadom odpowiednie warunki na czas całego transportu, weź pod uwagę możliwość wykonania zwrotu przesyłki - aby wyeliminować takie sytuacje upewnij się, że Twój odbiorca wie w jaki sposób monitorować doręczenie przesyłki, aby w dniu doręczenia był obecny pod adresem i przygotowany do odebrania przesyłki. Zwrot przesyłki do nadawcy wydłuża czas transportu i stwarza zagrożenie dla transportowanego zwierzęcia!
- przygotuj opakowanie adekwatnie do danego okresu i temperatury (mrozy i upały) - zwróć uwagę na to, że samochody oraz hale magazynowe w wyznaczonych okresach mogą się znacznie wychładzać lub nagrzewać,
- pamiętaj, że opakowania musi posiadać wyłożony materiałem chłonącym wilgoć!
- oznaczonych nalepką o treści lub napisem w kolorze czerwonym “ŻYWE ZWIERZE” oraz ”OSTROŻNIE” (żywe zwierzęta można wysłać tylko i wyłącznie po wykupieniu tej usługi podczas składania zlecenia), dodatkowo oznacz kierunki - góra i dół,
- spełniających wymogi określone przepisami o ochronie zwierząt.

Przesyłki z zawartością żywych ptaków mogą być przyjęte do obrotu pocztowego wyłącznie w opakowaniach do tego dedykowanych tj. transportery dla zwierząt i klatki dla zwierząt. Ponadto gabaryt opakowania musi być dostosowany do ilości ptaków.

Przewoźnik nie przyjmuje przesyłek z zwartością żywych ptaków w innych opakowaniach np. kartonowych, nie przeznaczonych do transportu zwierząt. Opakowania te ulegają uszkodzeniu, zgnieceniu podczas transportu.

WAŻNE!
Żywe stworzenia powinny być transportowane jak najkrócej i najbezpieczniej, dlatego 
- przesyłki z żywymi zwierzętami nadawaj maksymalnie do godziny 12:00,
- obowiązuje zakaz wysyłki w dniu poprzedzającym dzień ustawowo wolny od pracy (weekendy, wszystkie święta) wtedy przesyłki nie są transportowane - wydłuża to termin przewozu zwierzęcia,
- każde zwierze musi być przesyłane w oddzielnym opakowaniu. Zakaz przesyłania więcej niż jednego zwierzęcia w jednym opakowaniu. 

Przesyłając żywe stworzenia podlegasz ustawie o ochronie zwierząt.
 

 

Czy artykuł był pomocny?

20598 wyświetleń